Co to je nastřelování náušnic?

... kdo smí nastřelovat náušnice?

NASTŘELOVÁNÍ NÁUŠNIC,

                                 KRÁSA NA CELÝ ŽIVOT ...

Nastřelování naušnic je z technologie propíchnutí uší pomocí nastřelovací pistole, která ucho rychle a téměř bezbolestně propíchne a zároveň nasadí nastřelovací náušnici a uzavře ji. Nastřelení je rychlé, téměř bezbolestné a zanechává dírky dokonale rovné (proti píchání kanylou či jehlou), které nekrvácí a k její hnisání dochází velmi zřídka kdy. Nastřelování je tedy naprosto ideální pro děti, ale samozřejmě i pro dospělé.

Nastřelovací pistole může mít mnoho tvarů a barev, ale principiálně jsou stejné. Jejich úkolem je vystřelit náušničku. Náušnice jsou většinou balené v kazetách a celá kazeta se nasadí na nastřelovací pistoli. Metoda je plně aseptická, piercer tedy nemá možnost dotknout se náušnice a znesterilnit jí, stejně tak se pistole nedotýká náušnice. Po nastřelení se kazeta, která sloužila jako nosič sterilní náušnice vyhazuje, jde tedy o jednorázový materiál. K nastřelování se používají náušničky, které jsou vyrobeny z chirurgické oceli a někdy jsou potaženy 24karátovým zlatem, čímž získají zlatý vzhled. Jako nejnovější a nejbezpečnější materiál se nyní používá plast (bioplast, lékařský plast). Žádné z náušnic neobsahují zdraví škodlivé látky a splňují potřebné hygienické a bezpečnostní požadavky. Balení náušnic je sterilní a při jejich aplikaci nedochází k žádnému kontaktu s rukou osoby, která náušnice nastřeluje. Jsou testovány státní zkušebnou a je na ně vystaveno Prohlášení o shodě.

Náušnice v naší ordinaci nastřeluje vyšší magisterský zdravotnický personál s osvědčením k porušování kontinuity lidské kůže a více jak 20ti letými zkušenostmi.

  • Nastřelovat náušnice smí každý, kdo má Osvědčení o porušování kontinuity lidské kůže: nastřelovat by měl pracovník s dostatečnými zkušenostmi a to především proto, že jde o estetický zákrok na celý život.
  • Realita je bohužel jiná, proto při výběru pracoviště dbejte na důvěryhodné reference. Pozor internet je mocná čarodějka, ten snese vše. Poslední roky mi přijde úsměvné, jak přibyly pracovníci, kteří mají mnohaleté zkušenosti a v životě jsme v našem oboru o nich neslyšeli :o) Dalším nešvarem je, že jedinci, kteří se nebojí píchnutí či nastřelení tuto činnost nabízí a poskytují, nejčastěji formou inzerátů, typu: nastřelím, propíchnu...zdravotní sestra nabízí... či samotné nastřelení nabízí přímo ve zlatnictví v takovém případě porušují Zákon o živnostenském podnikání a Hygienické vyhlášky (pokud samozřejmě není prodavačka zdr. sestra a nemá platné osvědčení).
  • Mým osobním přesvědčením je, že pediatři by se neměli zabývat touto činností. Zabívají se nastřelováním pouze okrajově. Mají sice odbornou kvalifikaci, ale nemají dostatečnou praxi. Myslím, že jejich záslužná lečebná činnost je pro naše děti přínosnější.
  • Před nastřelením by si tedy každý měl ověřit, zda pracovník má příslušnou kvalifikaci, osvědčení a zkušenosti.