Jak se starat o piercing uší?

O dírku není potřeba žádná velká péče. Základem je dodržovat základní pravidla, jako u každé jiné rány. Dírku udržujeme v suchu (sprchování nevadí ba prospívá, plavání o den dva odložíme), čistotě, nevystavujeme slunečnímu záření. Dáváme pozor při lakování a úpravě vlasů, při aplikaci krémů a parfémů, abychom nezasáhli dírku. Také při oblékání jsme opatrní. Na náušnice zbytečně nesaháme.

Od první chvíle si náušniček a dírek vůbec nevšímáme. Jen je udržujeme v čistotě a suchu, sprchování je ovšem vítáno, do bazénů od druhého dne. Voda je tělu vlastní a nemáme otevřenou ránu, takže kvůli dírkám nekoupat je "čuňárnička". Pro ty které rády šťouráte a máte potřebu nějaké péče, přesto, že není nutná, tak od druhého dne můžeme okolí dírky očistit na sucho nebo požít nasycený solný roztok, fyziologický roztok, Járišův roztok, studené převařené vodě, mateřské mléko aj. Náušnicemi neprotáčíme!!! Protáčení je úplně zbytečné a nevhodné, může dojít k zavlečení infekce. Navíc otáčení náušnice v dírce je velmi bolestivé a otočení trháte všechna stroupky a hojíte se od znova. Náušnice jsou z inertních (nepřilnavých materiálů), takže přirůst opravdu nemohou (jde o mýtus) po pár dnech začnou samy v dírce rotovat. Při dodržení čistoty kolem dírek a odmývání uschlého sekretu, nemže dojít ani k přilepení zavírání k pokožce.

Dírku ničím nemažeme, jak bylo dříve zvykem na každou ranku a ragádu používat Framykoin. Framykoin je mast s antibiotiky, tudíž, její jediné užití je na základě indikace lékaře a to na zánětlivá onemocnění kůže. Takovouto zbytečnou aplikací antibiotik, si můžeme zvyšovat rezistenci (odolnost) vůči antibiotikům a až je budeme potřebovat, tak nám nezaberou. Pokud máme pocit suchosti v oblasti dírky, můžeme okolí dírky (nikoli dírku) namazat mastmi podporujícími epitelizaci (hojení), jako je Infadolan nebo masti s pantenolem.

Nikdy neošetřujeme dírky přípravky obsahujícími alkohol či líh. Tyto těkavé přísady pokožku mohou vysušit, ta začne šupinatět a mohou se vytvořit ragády (praskliny). Takovéto ragádky jsou pak ideálním místem vstupu infekce.U vchodu dírky nebo na předních a zadních okrajích dírky můžeme nalézt vytékající tkáňový mok, který je známkou hojení rány. Jeho barva je vždy čirá v odstínech růžové, oranžové nebo žluté vody. Usychá v krystalky. Pokud se ale objeví výtok z dírky, který je hustý, lepkavý a rozhodně není průsvitný a je vazký, jedná se o hnis. Odstíny může mít žluté, bílé či zelené někdy s příměsí krve. Došlo zřejmě ke vniku infekce a hnis je reakce organismu na vstup infekce a následného rozvinutí zánětu.

Zarudnutí lalůčku je v prvních dnech po nastřelení běžné a může se v průběhu prvního roku občas objevit. Toto zarudnutí (překrvení) ještě nemusí nutně značit pro zánět! Pokud zarudnutí pokračuje a přidá se bolest, tak již dochází ke vzniku zánětlivého procesu.

Zánět. Po nastřelení náušnic, lze říci, že k hnisání uší dochází velmi sporadicky. Díky tomu, že dírka po nástřelu je v přesné velikosti náušničky, je vstup infekce podél náušničky značně omezen a náušnička se nastřeluje sterilní. Bohužel u píchání kanylou, kdy se pak zavádí nesterilní náušnice, je tomu naopak. Většina infekcí se zanese po pár týdnech po nastřelení ze špinavých rukou nebo při výměně náušnic. Zánět povětšinou začíná zarudnutím lalůčku a především kolem dírky, nastupuje bolest a teprve po pár dnes se objevuje exudát. V prvním dnu kdy nastane zarudnutí není nutné, hned navštěvovat lékaře a nechat si psát mast s antibiotiky. S mnoha takovýmito drobnými záněty se naše imunita vypořádá sama. Kojenci mají vlastní imunitu od půl roku věku a před tím dostávají imunoglobuliny v mateřském mléce. Můžeme použít i alternativní metody, jako je naředěný olej čajovníku australského (tea tree oil), který nejprve zkusíme na předloktí, zda není na něj přecitlivělost. Babské rady hovoří o výborných zkušenostech s mateřským mlékem, zanícenou dírku pokapat pár kapkami mm. Má to i svou logiku, mléko je sterilní, není na něj žádná přecitlivělost a jak již bylo řečeno obsahuje imunoglobuliny. Maminky také doporučují: propolis, arniku, homeopatika aj. Pokud zarudnutí po jednom dni nemizí, tak je nutno přeléčit dírku mastí s ATB (předepíše pediatr). Náušnici v době zánětu nevytahujeme, už se nám ji nepodaří vrátit. Zánět lze krásně zaléčit i s náušnicí v dírce. Vytahuje se pouze u protrahovaných zánětů a jiných komplikací. Celková zvýšená teplota z  běžného zánětu dírky být nemůže. 

Výměna náušniček za trvalé: prvotní hojení trvá 2-4 týdny, konečné zahojení je za pár měsíců až rok. U kojenců a malých dětí nedoporučujeme výměnu dříve než za 12 týdnů, lépe později. Nové náušničky, které budete nandavat, je vhodné sterilizovat. Pokud možnost sterilizace nemáte, vložte jej do vody a vařte min 16min. Nebojte, jsou kovové, stejně jako hrnek v kterém je vaříte :o) nevaříme náušnice s plastovými prvky. Naložení do lihu je absolutně nevhodné (líh pouze dezinfikuje, kdyby sterilizoval, tak ho nemůžeme ani pít. :-)) Vyvařením zamezíte přenosu infekce do čerstvé dírky. První rok by dírky neměly být bez náušnic (max. pár hodin). Náušnice jsou zacvaklé a tahem za zavírání je rozepneme. Pokud dzavírání nejde sundat, tak jím zavyklejte a sundejte z dříku. Nebojte se zabrat, je to jen nacvaklé. 

Po nastřelení náušnic nejsou téměř žádná omezení, děti jdou zpět do školky a školy, velcí do práce či za zábavou. Samozřejmě před večerním koncertem, horami, kde nosíme helmu nebo těsně před svatbou není vhodné plánovat nastřelení. Odestup alespoň několik dní. Je jedno, zda jdete na nastřelování v létě nebo v zimě. Dítě nikdy nenecháváme tak vymrznout nebo rozehřát na slunci, aby se nám to projevilo i na uších. Čepice v zimě a ani letní koupání nevadí (rybníky, řeky s opatrností). 

Ztráta náušnice - náušnici očistíme a co nejdříve vrátíme do dírky. První dny a týdny, reagujeme ihned, dírka se může bez náušnice začít po pár dnech slepovat. Pokud nenalezneme zavírání, přijedeme si pro nové do ordinace. Nemůžeme-li dojet nasadíme jinou náušnici. Náušnice se sama nerozepne, ani sama nevypadne. Většinou dochází k vyjmutí náušnice oblečením, při muchlování s dětmi atp. Když zatrhneme oblečením, tak se vždy přesvědčíme, zda zůstalo vzadu zavírání na náušnici. Opakujeme pro neustálé dotazy typu: Vypadla nám náušnice, co mám dělat? Odpověď: Vrátíme jí zpátky! Pokud to nejde zavoláme, pokud jsme náušnici nenašli, tak dojedeme do ordinace koupit novou nebo nasadíme jinou (klidně svojí, dezinfikovanou a hypoalergenní).

Nasazení náušnice - nasazovaná náušnice by měla být ideálně sterilní. Náušnici nasazujeme na volnou dírku tzn. za lalůček netaháme, dírka se pak prohne do obloučku a náušnice nejde nasadit. Pokud nasazujeme náušnici v blízké době po nastřelení (první půl rok) může se objevit při nasazování růžová tekutina nebo kapka krve. Je to běžné, dírka ještě není zahojená. Náušnice nasadit jde i v prvních dnech po nastřelení (pokud jsme ji např. vytrhli oblečením), to, že dítě vzdoruje nasazení, neznamená, že nasadit nejde. Popravdě nic jiného, než na pár vteřin "zalehnout" nefunguje. Většina malých holčiček (do cca 2-3 let) při nasazování dělají herečky. Nasazování nebolí, ani když vyteče kapička krve. Nechat dírku volnou a nechat ji zarůst mi přijde škoda, nenecháme dítě přeci zbytečně nově nastřelit. Do zduřelé a zanícené dírky náušnici nevkládejte, pokud jste již již z neznalosti vyndali nebo nechtíc vyndali, je její nasazení již citlivé je. Proto doporučujeme u běžného podráždění a běžného zánětu náušnici ponechávat v dírce.

SEČTENO, PODTRŽENO, NEBUDEME S DÍRKAMI DĚLAT NIC A JEN JE BUDEME SLEDOVAT :O)

Pokud si nevíte rady a ztrácíte hlavu, tak vyhledejte lékaře.