Komu je nastřelování určeno?

  Nastřelování náušnic je určeno pro KAŽDÉHO BEZ ROZDÍLU VĚKU A POHLAVÍ :o)

  • Klasicky se nastřeluje pár náušnic, ale i pouze jedna (opravy, či další náušnice nad základní náušnicí). Nastřeluje se na lalůček (lobulus), závit boltce (helix), anthelix i na trojúhelníkovou propadlinu (fossa triangularis), výčnělek (tragus). Nastřelujeme i do nosu.
  • Očkování není k nastřelování náušnic vyžadováno. Proočkovanost nijak neovlivní to, zda hojení proběhne bez nebo s komplikacemi, jako je nejčastěji zánět. Ten se může objevit kdykoliv v prvním půl roce až roce po nastřelení. Obecně je spíše vhodnější, když je nastřelení provedeno cca od ukončeného 4m, kdy se začíná startovat přirozená imunita miminka, tedy bez ohledu na provedená očkování. Ostatně dříve se náušničky píchaly v porodnici a na naší generaci nemám pocit, že by to zanechalo následky :-) Nastřelit se dá s odstupem 2-3 dnů od očkování, za předpokladu, že na něj není reakce, před očkováním se může kdykoliv i den před.
  • Nastřelování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

  Kdy je vhodné nastřelit náušnice?

  • Ze zkušeností doporučujeme náušničky aplikovat po 4 měsíci věku. Osobně doporučuji spíše k 5 měsíci věku. V mladším věku dochází k velkému nárůstu lalůčku a dírky se tak mohou vycentrovat ze středu lalůčku. Což je velmi důležité si uvědomit. Také se ukončuje rozvoj mikrosystému ucha. Děti jsou už větší a lépe spolupracují při označování dírek, což je pro malé děti náročné na pozornost. I samotné nastřelení lépe zvládají. Navíc v prvních měsících si vlastními ramínky bouchají do čerstvě nastřelených lalůčku. Někdy i pěstičkami, když se rozčílí. Ideální období nenajdete, jelikož u každého je jindy :o) Je tedy jedno zda se rodiče rozhodnou pro náušničky ve 4 nebo 19 měsících či ve dvou letech nebo to nechají na dívčinu plnoletost.
  • Očkování není k nastřelování náušnic vyžadováno. Proočkovanost nijak neovlivní to, zda se hojení obejde bez zánětu dírky. Ten se může objevit kdykoliv v prvním půl roce až roce. Nejčastěji se ukáže po výměně následných náušnic, kdy se nechtíc infekce zavleče. U neočkovaných dětí je vhodnější, když je nastřelení provedeno cca od 5-6m, kdy se začíná startovat přirozená imunita miminka, tedy bez ohledu na provedená očkování. Nastřelit se dá s odstupem jednoho dne od očkování, za předpokladu, že na něj není reakce.

  Kdy NENÍ vhodné nastřelit náušnice?

  • U vážného onemocnění, u krvácivých stavů, po úraze. Na časté dotazy maminek: školkové pofrkávání a pokašlávání nevadí. Pokud je v domácnosti více dětí, je bohužel takovýto stav téměř permanentní. Dítě by ale nemělo mít horečku a být schvácené - počínající akutní onemocnění.
  • V období separační úzkosti - období nedůvěry dítěte k cizím osobám. Kdy dítě pláče jen se na něj podívá cizí osoba. Období separace se vyskytuje v různé intenzitě, v různém věku dítěte a někdy vůbec. Nastřelit se dá, ale vyznačení teček se stává velmi náročné pro všechny zúčastněné :o) ale i to se dá zvládnout ;-)
  • v období od 3-5 let počítejte s tím, že dívenky náušnice chtějí, se vším souhlasí, jsou motivované, slíbí, že vše vydrží.....ale v naprosté většině je nutné na 5 vteřin u druhého ucha přidržet. Upozorňujeme, že od nás se s jednou náušnicí neodchází. Nejde o žádný drstický zákrok, dá se přirovnat k očkování, takže fixace na 5-7 vteřin je namístě. Věřte, že přemlouvání nemá smysl. Děti jsou u nastřelování na klíně maminky a na druhé ucho se doporučuje na pár vteřin podržet a nastřelit. Je to okamžik. Dívky po aplikaci nepláčou cca od 4-5 let. Jsou vyjímky i dvou-tříleté dívenky, které nastaví jedno ucho, druhé a běží k zrcadlu. Jindy 8 letá dělá scény...nikdy nevíte, jak která zareaguje :-)

Nejčastější dotazy

Proč jinde nastřelují miminka mladší 4 měsíců věku?

Na našem pracovišti je na první příčce dítě a pak teprve tržba. Asi nejsnazší vysvětlení. Hranice věku má své opodstatnění, viz výše. Neradi jdeme pod tuto hranici věku, je to zbytečné, náušničky si užijete celý život.